top of page

Апостол Дніпродзержинська блаженної пам'яті

протоієрей о. Олександр Свідунович

7 січня 1938 р. – 8 грудня 2008 р.

Протоієрей Олександр Свідунович

        народився Олександр Федорович Свідунович у день святкування Різдва Христова – 7 січня 1938 р. у селі Дівін Кобринського району Брестської області в Білорусі у селянській сім’ї Федора Сильвестровича та Анни Степанівни. За словами самого о. Олександра «у той час ці місця, як і західна частина України, знаходилася під владою панської Польщі. Народ животів у злиднях і духовному голодуванні. Тут, в силу буржуазних обмежень, як і в царській Росії, бути священнослужителем із низів було мрією не для багатьох. Возз’єднані в 1939 р. (Чер[воною] Армією) з Матір’ю-Батьківщиною, ці області отримали всі

права та вільності, що були завойовані Жовтнем. Тому й я, як виходець із бідного селянства, користуючись цими правами та вольностями, зміг визначити свою долю самостійно» [1].

Народжений у тяжкі для всіх білорусів часи, хлопчик отримав ім’я Олександр, що походить від давньогрецьких слів ἀλέξω – «захищаю» та ἀνδρός – «людина», та означає «захисник людей». Цю якість Олександр Федорович проніс через усе своє життя, захищаючи інтереси Святої Церкви, її вірних, своїх рідних і близьких. Прізвище Свідунович, за словами одного проректора з наукової роботи Мінської духовної академії Олександра Валерійовича Слєсарева, сказаними автору під час особистої розмови, «є типовим поліським прізвищем білорусів».

Із дитинства хлопчик відрізнявся неабиякою допитливістю, яка лишилася на все життя. Дитинство Олександра Свідуновича припало на час Великої Вітчизняної війни та німецьку окупацію Білорусі, а тому не дивно, що «на все своє життя в пам’яті отця Олександра лишилися спогади про те, як їхній сім’ї довелося голодувати та бідувати, ховатися в лісі від німців, ховатися від бандерівців, що лютували» [2]. Одного разу німці спішно відступили від їхнього села, і місцеві вирішили, що нацисти більше не повернуться. Усі, хто в той час були вільними, побігли до колишнього німецького табору з метою поживи від німецьких речей. Пішов із цими людьми й маленький О. Свідунович, який здобув собі шикарного трофея – німецького акордеона. Коли ж хлопчик, який сам був ледь більшим за музичний інструмент, тягнув додому здобуте, то один чоловік запропонував йому обміняти акордеона на щось незначне, однак, незважаючи на свій вік, хлопець зрозумів, що обмін буде нерівноцінним і, відмовивши, продовжив тягнути свою здобич. Чи варто говорити про те, що відчули батьки, коли дізналися про «подвиг» свого сина, особливо беручи до уваги, що невдовзі німці повернулися та стали нещадно карати всіх, у кого знаходили свої речі? Акордеона сховали в сіні та ще довго він нагадував про колишній «похід» Олександра Федоровича. Однак, цей випадок із дитинства наочно демонструє характер майбутнього протоієрея Олександра – усе, за що би не брався, він доводив до кінця, не шкодуючи власних ані фізичних, ані моральних сил.

Невдовзі війна закінчилися і хлопчик пішов до дівінської школи [5], де викладали білоруською мовою. У 1956 р., по закінчені загальноосвітнього навчання, він подає документи до Гродненського педагогічного інституту [6], однак батько сказав йому: «Синку ... іди до семінарії». Поміркувавши, син прислухався до батькової поради. Слід зазначити, що згодом о. Олександр зауважував, що міг би легко засвоїти юриспруденцію (вочевидь, у Педінституті він хотів  навчатися  на  юрфаку). І  насправді,  все  життя  він

Митрополит Володимир Сабодан

цікавився законотворчими актами та легко орієнтувався в канонічному праві Православної Церкви та державному праві Радянського Союзу та незалежної України. Збереглася чимала кількість документів, які о. Олександр вивчав, позначаючи найважливіші для нього місця (в останній період життя він найбільше цікавився державними документами, що гарантували захист пам’яток історії, до яких відноситься й наш Собор). Навіть кандидатська дисертація А. Ф. Свідуновича присвячена доволі складним питанням у канонічному праві Святої Церкви.

Митрополит Володимир Сабодан

Як зазначає дослідник, «родина Свідуновичів була православною. І сам Олександр часто відвідував церкву, не вступав до лав ленінського комсомолу, хоча в той час для нього це мало негативні наслідки» [7]. Загалом до комуністів у о. Олександра було ставлення різко негативним – за все життя йому довелося на власні очі бачити всю облудність та безбожність єдиної (а тому й головної) партії Радянського Союзу.

Подавши документи до Мінської духовної семінарії, яка ще з 1947 р. [8] була розташована на території  стародавнього  Свято-Успенського монас-

Жировицького ставропігійного чоловічого монастиря (с. Жировичі, Слонімський район, Гродненська обл.), в якому з XV століття зберігається одна з найголовніших святинь білоруського народу – Жировицька ікона Богородиці [9], Олександр Федорович успішно вступив до навчання. Саме в цьому надзвичайному за своєю природою та духовним станом місці й почалося становлення майбутнього пастиря.

Слід зазначити, що в отця Олександра був неперевершений голос (1-й тенор; однак не «писклявий», а дійсно красивий), та ідеальний слух. Тому й не дивно, що ще з першого класу навчання, О. Свідуновича призначають регентом семінарського хору [10] та згодом нерідко запрошували співати на престольні свята до різних храмів. Пізніше, в часи служіння в Дніпродзержинську, до міста  з  гастролями  приїде  на-

Митрополит Володимир Сабодан

народний артист України М. В. Гнатюк, який зайде до Свято-Миколаївського Собору де зустрінеться з його настоятелем. Під час розмови само собою виникло дружнє змагання хто зможе взяти вищу ноту, і наш талановитий протоієрей вийшов переможцем!

На всьому  курсі  Олександр  Свідунович  іноді  поділяв  статус  найкращого  учня  з  Віталієм  Антоніком  (нині - протоієрей Віталій, викладач Мінської духовної семінарії, професор) з яким у них було серйозне, але дружнє суперництво. Дружні стосунки, ці двоє видатних протоієреї пронесли через усе своє життя.

Митрополит Володимир Сабодан

Блискуче закінчивши навчання в МінДС у 1960 р. лише з однією (!) «четвіркою» [11], Олександр Федорович вирішує продовжити навчання в духовній академії. Однак у Білорусі тоді не було вищого духовного навчального закладу, в сусідній Україні – теж. Лишалася Російська Федерація, в якій тоді діяло дві духовних академії – Московська (у Троїце-Сергієвій Лаврі) та Ленінградська (нині – Санкт-Петербурзька). Не зважаючи на солідну назву та близьке розташування до столиці, в той час Московська академія була доволі слабкою в плані навчання; особливо її слабкість виділялася на тлі головного конкурента – Ленінградської академії. Тож не дивно, що О. Свідунович, якого завжди відрізняло бажання здобування найкращих знань, вирішив вступити саме до Ленінградської духовної академії, ректором якої був тоді видатний екзегет (спеціаліст із тлумачення Святого Письма) протоієрей Михаїл Сперанський (1888 – 1984 рр.).

28 листопада 1968 року єпископ Володимир був призначений на Переяслав-Хмельницьке вікаріатство Київської єпархії. З 20 березня 1969 року — єпископ Чернігівський і Ніжинський, тимчасово керуючий Сумською єпархією. Протягом 1970–1973 років Владика був відповідальним редактором журналу «Православний вісник».

18 квітня 1973 року призначений єпископом Дмитрівським, вікарієм Московської єпархії, ректором Московської духовної академії та семінарії, 9 вересня возведений у сан архієпископа.

З 18 квітня 1978 року архієпископові Володимиру присвоєне звання професора Московської духовної академії, а 5 червня 1979 року він захистив магістерську дисертацію на тему «Еклезіологія у вітчизняному богослов’ї».

Труди ректора Московських Духовних шкіл, його високий авторитет як богослова й церковного діяча здобули йому заслужену повагу на батьківщині й за кордоном. 3 березня 1976 року архієпископ Володимир постановою Священного Синоду включений до складу Комісії з питань християнської єдності, у 1978 році  обраний  членом  Комісії  з  підготовки  й

Митрополит Володимир Сабодан

проведення святкування 60-річчя відновлення Патріаршества в РПЦ, у 1981–1988 роках входив до складу Комісії з підготовки та проведення святкування тисячоліття Хрещення Русі.

16 липня 1982 року архієпископа Володимира призначено на Ростовську й Новочеркаську кафедру з возведенням у сан митрополита. 28 березня 1984 року призначений Патріаршим Екзархом Західної Європи. З 30 грудня 1987 року — керуючий справами Московського Патріархату й постійний член Священного Синоду. 1989 року тимчасово керував Гаазькою єпархією (Голландія). Наприкінці 1980-х років митрополит Володимир активно займався суспільною діяльністю. 16 вересня 1988 року на установчій конференції Радянського фонду милосердя та здоров’я був обраний членом президії і правління фонду. З 10 квітня 1989 року очолював Комісію з питань вивчення матеріалів з реабілітації духовенства та мирян, репресованих у роки гонінь на Церкву.

Митрополит Володимир Сабодан

3 травня 1990 року призначений головою Комісії з організації та проведення похорону Патріарха Пимена, пізніше увійшов до складу Комісії Священного Синоду з питань підготовки Помісного Собору Руської Православної Церкви. 1990 року був одним із трьох кандидатів на Патріарший Престол, другим за кількістю голосів після обраного Патріархом митрополита Ленінградського і Новгородського Алексія (Ридигера).

На Архієрейському Соборі РПЦ 30–31 січня 1990 року для підвищення авторитету священноначалля  Православної Церкви в Україні було прийняте

нове «Положення про екзархати». Цей документ надав Українському Екзархату більше прав у самоврядуванні, духовенство й віруючі отримали можливість самостійно будувати церковне життя згідно зі своїми церковно-національними традиціями.

10 липня 1990 року Синод Українського Екзархату ухвалив «Звернення єпископату УПЦ до Святійшого Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II і Священного Синоду РПЦ», головним пунктом якого було прохання про надання УПЦ незалежності й самостійності в управлінні.

Надання УПЦ статусу незалежної й самостійної в управлінні відповідало реаліям суспільного й релігійного життя в Україні й водночас зберігало канонічну єдність із киріархальною Церквою, а через неї — зі Вселенським Православ’ям. Українська Православна Церква отримала статус, який мала Київська митрополія в XVІІ столітті.

Митрополит Володимир Сабодан

1–3 листопада 1990 року у Києво-Печерській Лаврі відбувся Помісний Собор УПЦ, який прийняв постанову: «Звернутися до Святійшого Патріарха Московського і всієї Русі Алексія ІІ та єпископату РПЦ із проханням дарувати УПЦ повну канонічну самостійність, тобто автокефалію, оскільки проголосити автокефалію може тільки вищий орган Помісної Церкви в особі Собору єпископів». Однак це звернення не було вільним волевиявленням усього єпископату УПЦ і віруючого народу.

Питання про дарування автокефалії УПЦ розглядалося на Архієрейському Соборі в Москві 31 березня — 5 квітня 1992 року. На цьому Соборі Предстоятель митрополит Філарет (Денисенко), у зв’язку зі звинуваченнями на його адресу, присягнувся подати у відставку.

Однак після повернення до Києва він відмовився скласти з себе обов’язки Предстоятеля, зрікся даної ним архієрейської клятви, чим поклав початок новому розколу, який увійшов в історію православ’я під назвою «філаретівський».

27 травня Собор архієреїв УПЦ, який через неможливість проведення його в Києві відбувався у Харкові, усунув митрополита Філарета у зв’язку з викриттям у гріхах, не сумісних зі служінням на посаді Предстоятеля УПЦ, і розкольницькою діяльністю й вивів його за штат, заборонивши у священнослужінні.

Харківський Архієрейський Собор УПЦ більшістю голосів (16 з 18) обрав Предстоятелем УПЦ, Митрополитом Київським і всієї України митрополита Ростовського й Новочеркаського Володимира, який у цей час перебував на богословській конференції у Фінляндії.

Митрополит Володимир Сабодан

28 травня 1992 року Патріарх Алексій ІІ благословив митрополита Володимира на служіння на посаді Предстоятеля Православної Української Церкви. Згідно з цією постановою, Митрополитові Володимиру в межах України був наданий титул «Блаженніший» із правом носіння двох панагій і предносіння хреста під час богослужіння (на Архієрейському Соборі РПЦ 18–23 лютого 1997 року титул «Блаженніший» був закріплений за Предстоятелем УПЦ на всій канонічній території Руської Церкви).

11 червня 1992 року Архієрейський Собор РПЦ ухвалив рішення Харківського Собору УПЦ. Помісний Собор УПЦ 26 червня 1992 року  в Киє-

єві визначив: «Визнати Архієрейський Собор у Харкові від 27–28 травня 1992 року канонічним і ухвалити всі його діяння й постанови, які вважати законними». Рішення Архієрейського Собору УПЦ було схвалене та прийняте всіма Помісними Православними Церквами.

20 червня 1992 року Блаженніший Митрополит Володимир прибув до Києва. Його зустрічали десятки тисяч православних кліриків і мирян. Свою першу проповідь Владика Володимир розпочав словами: «Я прибув не у відрядження й не закордон, я прибув на рідну землю служити людям і незалежній Україні».

За 22 рокі служіння Блаженнішого Митрополита Володимира на Київській кафедрі кількість парафій збільшилася з 5,5 тисяч у 1991 році до 12,5 тисяч у 2014 році, кількість монастирів збільшилася з 32-ох до 200, кількість духовних шкіл з 4 до 21, кількість церковних ЗМІ - з 1 видання до понад 500 друкованих, телевізійних, радіо і інтернет-проектів.

Митрополит Володимир Сабодан

Блаженніший Митрополит Володимир є почесним доктором декількох університетів та наукових закладів світу, дійсним членом Міжнародної академії інформатизації (при Екологічній та Соціальній раді ООН) і Міжнародної кадрової академії Ради Європи.

У березні 1996 року Блаженніший Митрополит Володимир був обраний почесним головою Міжнародного комітету  при  ООН  із  питань святкування

2000-річчя Різдва Христового. Нагороджений орденами РПЦ: преподобного Сергія Радонезького I ступеня (1979), рівноапостольного князя Володимира I ступеня (1985), святого апостола Андрія Первозваного (2000), орденом УПЦ преподобних Антонія та Феодосія Печерських I ступеня, орденами всіх Помісних Православних Церков, а також державними нагородами: орденом Дружби Народів (СРСР, 1988), орденом великого князя Ярослава Мудрого V ступеня (2000), IV-го (2001), III-го (2002), II-го (2005) та I-го (2008) ступенів (Україна), а також орденом Дружби (РФ, 2004), та орденом Свободи.

Митрополит Володимир Сабодан

Блаженніший Митрополит Володимир відомий як проповідник, богослов, духовний письменник. У 1997-1998 роках побачило світ шеститомне видання його праць.

Рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 10 листопада 2005 року Блаженнішому Митрополитові Володимиру було присвоєне звання «Почесний професор Київської Духовної Академії».

9 липня 2011 року, згідно з Указом  Президента (№ 745/2011),  Блаженніший

Митрополит Володимир був удостоєний звання «Герой України» — «за видатні особисті заслуги в утвердженні духовності, гуманізму та милосердя в суспільстві, багатолітнє сумлінне служіння Українському народові, з нагоди 45-річчя хіротонії та 20-ї річниці незалежності України».

5 липня 2014 року, на 79 році життя, після тривалої хвороби, відійшов до Господа.

Джерело: Пам'яті Блаженнішого Митрополита Володимира [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://bmv.church.ua. Дата доступу 27. 04. 2017 р. Дата  оновленої публікації:   9. 01. 2016 р.

bottom of page