top of page
Митрополит Іларіон.
Приєднання Церкви Української до Московської в 1686 році
Анотація: Одна з чисельних праць Митрополита Іларіона Огієнка (1882 - 1972) присвячена обставинам вилучення Київської Митрополії з-під юрисдикції Константинопольського Патріархату та приєднання її до Московської Церкви. На основі проведених досліджень автор показує весь процес цього трагічного для українського народу діяння. Книгу видано у Вінніпегу в 1948 р.
Митрополит Іларіон.
Українська Церква за Богдана Хмельницького 1647 - 1657
Анотація: Книга Митрополита Огієнка розкриває ставлення українського духовенства до політичного союзу з Москвою в часи національно-визвольної боротьби нашого народу під проводом Б. Хмельницького. Як зазначає сам автор: "Утиски Православія - головна причина повтання Богдана Хмельницького". Саме в цьому і полягає основна причина згоди українців перейти під протекторат Московського царя, який, все-таки не став враховувати цього фактору, запроваджуючи поступово в Україні російські порядки, що закінчилося перепідпорядкуванням Київської Церкви до Московського Патріархату.
Нагаєвський І. Рівноапостольна свята Ольга
Анотація: Книга розглядає життя та діяльність святої Великої Київської княгині Ольги. Написана та видана в українській діаспорі Америки в 1955 р.
Корчмарик Б. Духовні впливи Києва на Московщину
в добу Гетьманської України
Анотація: Монографія Богдана Корчмарика досліджує питання появи системитичної освіти та освіченого духовенства на території сучаної Російської Федерації завдяки українському духовенству, яке з часу Богдана Хмельницького стало частіше з'являтися в землях Московського царства. Працю видано в українській діаспорі Америки у Нью-Йорку в 1964 р.
Архімандрит Арсеній Бочкарь. Перлина Придніпров'я:
Свято-Миколаївський Кафедральний Собор
м. Дніпродзержинська (історичного Кам'янського)
Анотація: Праця доктора Бочкаря присвячена головному православному храму міста Дніпродзержинська - Свято-Миколаївському Собору. На основі ретельно вивчених чисельних архівних матеріалів автор зміг відтворити історію Собору від заснування до середини 2013 р. Книгу було надруковано обмеженим (лише 30 примірників) накладом.
Бахтиаров А. История книги на Руси
Анотація: Праця Бахтіарова присвячена огляду давньоукраїнської писемності від часів святих Константина та Мефодія до Івана Федорова. Продовженням праці є поява друкованої книги на території Московського царства (сучасна Російська Федерація). Книгу видано у Санкт-Петербургу в 1890 р. старою російською мовою.
Бильбасов В. Кирилл и Мефодий
по документальным источникам. Ч. 1.
Анотація: Книга побудована за принципом огляду джерел життя та діяльності "салонікських братів". Автор критично осмислив документи, що відностяться до життя святих братів і надав оцінку їхніх відносин із Римськими папами. Працю видано у Санкт-Петербургзі в 1868 р. старою російською мовою.
Аскоченский В. История Киевской Духовной Академии
по преобразовании ее в 1819 году
Анотація: Книга розглядає історію одного з найдавніших духовних навчальних закладів Київської Церкви після того, як указом російського уряду Києво-Могилянську академію було закрито, а в її приміщенях згодом відкрили Київську духовну академію, створену за принципом російських духовних академій. Втім, незважаючи на явне зросійщеня, українська академія змогла зайняти достойне місце серед інших православних духовних навчальних закладів. Працю видано у Санкт-Петербурзі в 1863 р. старою російською мовою.
Белгородский А. Киевский митрополит Иерофей Малицкий
(1796 - 1799)
Анотація: Праця присвячена життю та діяльності Київського Митрополита Ієрофея, який намагався боротися з унією та особливо підтримував Київську духовну академію. Книгу видано у Києві в 1901 р. старою російською мовою.
Барац Г. Библейско-агадические параллели к летописным сказаниям о Владимире Святом
Анотація: Книга описує життя та діяльність Великого Київського князя Володимира Великого. Ретельно вивчивши літописні та історичні свідоцтва, автор розглядає як язичницький, так і християнський періоди життя святого князя. Працю видано у Києві в 1908 р. старою російською мовою.
Власовський І. Нарис історії Української Православної Церкви
Анотація: Книга відомого українського церковного історика Івана Федоровича Власовського описує історію Української Церкви від початку християнства на українських землях в І столітті й до середини ХХ століття. На сьогоднішній день ця праця є класичною та єдиною такого об'єму інформації та аналізу. Щоправда слід мати на увазі, що сам Власовський був вірником неканонічної УАПЦ, а тому опис історії українського Православ'я слід приймати як належне, а події ХХ століття - більш обережно (тому що при описі цих подій він переходить до виправдання УАПЦ). Але і опис ХХ століття вкрай важливий у книзі Івана Федоровича, тому що він є свідченням очевидця важливих подій. Працю видано у Нью-Йорку (починаючи з 1955 р.) та перевидано у Києві в 1998 р.
Галицько-Волинський літопис
Анотація: "До книжки включено один із найкращих перекладів “Галицько-Волинського літопису" — знаменитої історико-літературної пам'ятки XIII ст, а також два інші, менш, відомі джерела з історії України — “Львівський літопис” та “Острозький літописець. Книга проілюстрована графічними портретами державних діячів України XII—XVII століть". Книгу видано у Львові в 1994 р. українською мовою.
Девятисотлетие Православия на Волыни
992 - 1892 г.
Анотація: Книга описує історію Православ'я на Волині з Х до кінця XIX століть. Підбираючи матеріали, автори зуміли систематизувати історичні дані щодо волинських Єпископів (православного та уніатського періодів), монастирів, братств, чудотворних ікон, парафій, тощо. Книгу видано у Житомирі в 1892 р. старою російською мовою. Ліворуч розміщено І том, а праворуч - ІІ.
Теодорович І. Благодатність єрархії У.А.П.Ц.
Анотація: У цій роботі один із "єпископів" УАПЦ 1921 року Іван Теодорович намагався виправдати канонічність та дійсність самосвятської "ієрархії" УАПЦ 1921 р., ретельно розглянувши історичні приклади та надавши їм забарвлення апології псевдохіротоній 1921 року. Праця важлива історичними свіченнями учасника описуваних подій. Книгу видано у Регенсбурзі в 1947 р. українською мовою.
Томашівський С. Історія Церкви на Україні
Анотація: Праця греко-католицького (уніатського) історика Томашівського розглядає історію християнства на землях Україні від І ст. (від Апостола Андрія) до середини XII століття (поставлення Митрополита Климента Смолятича, при чому особливу увагу автор приділяє різноманітним уніям. Книгу видано у Жовкві в 1932 р. українською мовою, і передруковано в американській Філадельфії (без зазначення року).
Святогірський Д. Головні засади
Української Автокефальної Православної Церкви
Анотація: У невеличкій (20 сторінок) праці, автор виклав основні канонічні та адміністративні положення "Української Автокефальної Православної Церкви" (скор. УАПЦ), які зібрані в чотирьох розділах ("Автокефальність", "Соборноправність", "Національність", "Незалежність від світської влади") в 70-ти пунктах. Згідно з виданням, книгу було надруковано "На чужині" (але без зазначення міста) в 1946 р. українською мовою.
Сидор М. Шлях до Городельської унії
Анотація: У монографії автор розглядає передумови, прийняття та подальші наслідки (в т.ч. й релігійні) для України та її народу через політичну Городельську унію 1413 року, яка заклала основу дл подальших політичних уній між Великим Князівством Литовським, Руським і Жемойтським (до якого входила і Україніа) та королівством Польським. Книгу було надруковано спільним Мюнхенсько-Нью-Йоркським виданням у 1951 році самим автором.
Тафт Р. Анамнез - не амнезия.
Проблема униатства и исцеление памяти
Анотація: Невеличка (35 сторінок) книга являє собою лекцію професора Папського Східного інституту Роберта Тафта, у якій автор викладає історію основних уній Римо-католицької церкви (в т.ч. й Берестейської). Окрім цікавих даних, лекція відрізняється й чіткою лінією апології уніатства. Книгу видано в Омську (Російська Федерація) у 2006 році російською мовою.
Строев П. Списки иерархов и настоятелей монастырей
Российской Церкви
Анотація: Праця ординарного академіка Санкт-Петербурзької академії наук Павла Строєва надає можливість ознайомлення з іменами та роками управління Єпископів і настоятелів монастирів, які в 2-й половини ХІХ століття перебували в юрисдикції Російської Православної Церкви (в т.ч. й українські). Для дослідника ця праця важлива в якості посібника з історії українських Архієрейських кафедр і монастирів. Книгу видано в Санкт-Петербурзі у 1877 році старою російською мовою.
Томашівський С. Церковний бік української справи
Анотація: Брошура С. Томашівського розкриває основні питання походження, подальшої долі й різниці у внутрішньому житті Київської та Московської Православних Церков. Працю видано у Відні в 1916 старою українською мовою.
Франко І. Народна справа і попи
Анотація: У невеликій (20 сторінок) книзі великого українського письменника Івана Франка (1856 - 1916 рр.) розглядаються основні засади "радикальної" партії (одним із засновників і членом якої був автор) та її ставлення до "попів", під якими розуміється християнське духовенство загалом (і православне, і уніатське). І хоча робота не позбавлена певної антиклерикальної упередженості, втім, Іван Якович доволі точно викриває основні проблеми ранішнього та сучасного йому духовенства. Книгу видано у Нью-Йорку в 1918 старою українською мовою.
Хома І. Ідея спільного Синоду 1629 р.
Анотація: Книга уніатського (греко-католицького) історика Івана Хоми являє собою спробу довести, що українська уніатська церква має всі права йменуватися патріархатом, тому що саме таку ідею обстоювали ті, хто в 1629 році збирався об'єднати уніатську та православну українські Церкви. Книгу видано у Римі в 1976 р. українською мовою.
bottom of page