top of page

Архімандрит Арсеній Бочкарь

Святий Апостол Андрій Першозванний

як засновник Православної Церкви в Україні

Сучасний адміністративний стан Православної Церкви багато уваги приділяє апостольському/не апостольському походженню кожної з Помісних Церков. Останній синаксис (грецьке Σύναξις – зібрання) Предстоятелів Константинопольського, Олександрійського, Єрусалимського та представника Антіохійського Патріархатів за участю Кіпрського Архієпископа, що пройшов у Фанарі (резиденція Вселенського Патріарха в Стамбулі, Туреччина) 1 – 2 вересня 2011 р. наочно продемонстрував злободенність питання апостольського походження Церков. У зв’язку з цим Українська Православна Церква має чітко визначити своє відношення до апостольської проповіді та дати відповідь на запитання: «чи має Православна Церква в Україні апостольське походження»?

Текст статті було написано восени 2011 року

для публікації в "Науковому віснику УУБА-КаУ".

Електронна версія надана автором

спеціально для публікації

на сайті бібліотеки імені святителя Володимира

храму преподобного Сергія Радонєжського

 

Розміщено 4 червня 2015 року

Свята Православна Церква має своїм засновником Самого Господа Христа (Еф. 2, 20), через учнів Якого – Апостолів, по всій землі було проповідане слово Боже. Апостоли – це найперші очевидці життя та діяльності Ісуса Христа. Вони були тим першим християнським поколінням, яке безпосередньо бачило Господа. Після Вознесіння Спасителя, вони чекали обітованого Утішителя (Ів. 14, 16; 14, 26; 15, 26; 16, 7) Святого Духа, Який у день П’ятидесятниці просвітив Апостолів світлом пізнання, позбавив їх страху перед людьми та наділив даром проповідування та чудодії. 

Відповідно до заповіді Христової йти, проповідувати та хрестити народи в ім’я Пребожественної Трійці (Мф. 28, 19), Апостоли розійшлися по різних країнах, що перебували як в межах Римської імперії, так і далеко за її межами. Трудами Апостолів країни середземноморського басейну, Африки, Індії та Європи просвітилися світлом християнської віри. Найвидатнішими Апостолами, що більше за всіх зробили для проповіді святої віри були Апостоли Петро та Павло, яких Церква йменує Першоверховними. Євангелія розповідають про обставини покликання святого Петра, який, разом із своїм рідним братом Андрієм працював у Капернаумі, заробляючи на життя ловлею риби на Галилейському озері. Андрій був послідовником та учнем великого Івана Предтечі, який готував людей до пришестя Месії. Коли ж останній пророк показав на Ісуса Христа та сказав своїм учням, що Він є Агнцем Божим (Ів. 1, 36), двоє учнів, одним із яких був Андрій, пішли за Христом. Невдовзі Андрій познайомив із Спасителем свого брата Петра і вже скоро не тільки Андрій, але і Петро був покликаний Господом на апостольство (Мф. 4, 19).

Через те, що Андрій став першим з дванадцяти учнів, якого Христос прийняв до апостольського життя, Церква йменує його Першозванним (πρωτόκλητος), тобто першим покликаним до апостольства. Зі Святого Письма видно, що святий Андрій, разом із своїм братом Петром та синами Зеведея Іваном і Яковом були найближчими учнями Ісуса (Мк. 13, 3). Як і інші Апостоли, в день сошестя Святого Духа святий Андрій перебував в Єру-

Церковне передання пов’язує подальшу проповідь Апостола Андрія з землями Малої Азії, Фракії, Македонії, басейну Дунаю та Чорного моря. Перший церковний історик Євсевій Кесарійський ((† 340), посилаючись на великого Орігена († 254 р.), у своїй «Церковній історії» пише про те, що «святі Апостоли та учні Спасителя розсіялися по свій землі. Фомі, як оповідає Передання, випала за жеребом Парфія, Андрію – Скіфія» [8]. Та ж сама думка про проповідь Андрія серед скіфів повторюється і в Руфіна (V ст.) і в Евхерія Ліонського († 449 р.). Перший свідчить про те, що «Апостол Андрій, як нам передано, проповідував у Скіфії» [10, c. 115], а другий зауважує: «Як оповідає історія, Апостол Андрій пом’якшив проповіддю скіфів» [10, c. 115]. І хоча у всіх трьох авторів не деталізується які саме скіфи маються на увазі (бо греки нерідко називали широкою назвою «скіфи» не тільки власне скіфів, але й готів [10, c. 115], тим не менш для нас є надзвичайно важливим древнє церковне свідчення про появу християнства серед скіфів  –  народу,   який   жив   на   території   України   з   2 пол.   VII   століття   до   Р.Х.   до   поч. III ст. після Р.Х. 

Велике політичне об’єднання скіфських племен Велика Скіфія за територією було досить великим і розташовувалося від узбережжя Чорного моря в межиріччі Дону та Дунаю. Населення поділялося на дві групи: кочові скіфи (скіфи-кочівники, які мешкали на схід від Дніпра; царські скіфи, що кочували на узбережжі Азовського моря та в Криму) та осілі скіфи що жили біля еллінського полісу Ольвія (Миколаївська обл.), на Лівобережжі та на захід від Дніпра [3, c. 25]. На думку І. Винокура та С. Трубчанінова осілі скіфи мали праслов’янське коріння [5, c. 62]. Культурно скіфи вплинули і на слов’ян, залишивши в нашій мові такі слова, як «собака», «голос» [3, c. 25]. Таким чином, у 2 половині I століття від Р.Х., на яке припала проповідь Апостолів, скіфи жили на території нашої держави. 

Святому Андрію випав жереб проповідувати серед скіфів. Ця проповідь виявилася настільки вдалою, що про успішну християнізацію скіфів засвідчив святий Апостол Павло, зазначивши, що в Церкві «немає ані елліна та юдея ... варвара, скіфа, раба, вільного, але все та у всьому – Христос» (Кол. 3, 11). Просто так великий Павло не став би згадувати про скіфів поруч із народами, що першими прийняли християнство. Відповідно, вже в 2 пол. I століття багатьом народам були відомі скіфи-християни, і ці християни серед скіфів з’явилися завдяки проповіді Апостола Андрія. Джерела говорять про те, що вже на I та II Вселенських Соборах були присутні Єпископи Скіфської (інакше – Томійської [1], від назви кафедрального міста) єпархії, центр якої знаходився на території сучасного румунського міста Констанца.

Наявність чималої апокрифічної літератури, пов’язаної з іменем святого Андрія призвела до того, що в науці стали скептично ставитися до факту перебування Апостола на території України. Найперший апокриф, названий «Акти», або «Діяння Андрія» був написаний гностиком Харінусом [12]). Інші «андріївські» апокрифи були опубліковані видатним вченим Костянтином Тішендорфом в «Acta apostolorum apocryphorum» у Лейпцигу в 1851 р. За думкою Сергія Петровського, найперші апокрифи, що пов’язані з іменем св. Андрія відносяться до кінця I століття, а найпізніші – до середини VII ст. [9, c. 147]. Докладно вивчивши апокрифічні «Діяння» (πράξεις) Апостола Андрія, одеський протоієрей Петровський робить наступний висновок: «Апокрифічні сказання про Апостола Андрія та його співробітників виявляються, таким чином, не просто літературними пам’ятками, що об’єднані між собою генетично, але записами Передання про апостольську місію, що склалася та зберігалася вперше там, де Апостоли проповідували, - записами, які цінні тому, що їхню основу складають або дійсні, або близькі до дійсності факти» [9, c. 82]. Таким чином, навіть наявність свідчень про Причорноморську місію Ап. Андрія в апокрифах, не може ставити під сумнів істинність самого факту проповіді. Так, наприклад, свідчення про Успіння Богоматері колись було записане в апокрифі «Успіння Марії», однак це не означає, що Кафолічна Церква не мала в собі цих свідчень (хоча і не записаних). 

Відомий церковний історик В. В. Болотов (якого неможливо запідозрити в необ’єктивності або ненауковості) також ставився до апокрифів із певною довірою: «гностичні письменники, якщо лише могли, говорили правду; імена царів I ст. вони подають історичні, їхня хронологія майже достовірна. Тож, відносно апокрифів можна встановити таке принципове положення: в них лишилися цінні указівки на правду, що являють собою рештки історичного передання. А, відповідно, апокрифічні акти Апостолів неможливо a priori виключити з числа джерел для історії поширення християнства» [4, c. 393 – 394].

Василь Болотов підрозділяє апостольські місії на декілька груп, серед який однією з найбільших позначає понтійську (чорноморську) місію [2, c. 51], яка проходила в Боспорському царстві, центр якого знаходився на території Криму зі столицею в Пентикапеї (суч. Керч). До чорноморської місії відноситься проповідь Апостолів Петра, Андрія, Варфоломея та Матфея. Виходячи зі свідчень апостольської історії, що описана в Книзі Діянь та інших історичних свідченнях, Апостоли не просто проповідували на території певної країни, вони обов’язково приходили до її столиці. Тож, якщо святий Андрій проповідував в Боспорському царстві, він обов’язково мав перебувати в Криму. Таким чином, ми підходимо до головної мети нинішнього дослідження – Апостол Андрій Першозванний проповідував на території нашої Батьківщини.

Крим, як територія елліністичної культури обов’язково мав входити до регіону проповіді Апостолів. Своєю проповіддю святий Андрій засновував у Криму християнські громади, поставляв ієрархію. Давньогрецьке «Діяння Апостола Андрія» говорить про проповідь святого Андрія в Сугдеї (Судаку),  Феодосії та Херсонесі [10, c. 151 – 152]. Коли в 98 р. до Херсонесу (суч. Севастополь) було заслано Єпископа Риму Климента, він віднайшов у Криму велику кількість християн. Очевидно, що серед кримських християн були не тільки заслані з імперії за сповідування віри, але й місцеві християни, які були просвічені апостольською проповіддю святого Андрія.

На думку С. Беляєва факт прийняття боспорським царем Полемоном в 52 році юдаїзму можна розглядати як можливе прийняття християнства, яке в тогочасних джерелах ще не завжди відрізняли від християнства [2, c. 51].

Але на цьому проповідь Апостола Андрія на території України не закінчилася. Відповідно до іншої групи джерел, святий Андрій з Криму піднявся вверх по Дніпру до київських гір. Перше джерело цієї думки – «Повість минулих літ», основним автором якої є чернець Святої Успенської Києво-Печерської Лаври преподобний Нестор Літописець. У «Повісті» є свідчення про те, що після проповіді у Криму, Апостол Андрій піднявся вверх Дніпром, дійшов до Київських гір, де на ранок сказав своїм учням-супутникам: «Чи бачите оці гори? Дивіться, бо на цих горах засяє благодать Божа» [6, c. 19]. Після цього Апостол благословив київські гори та поставив на них хрест. У питанні довіри цьому свідченню пізніші історики поділилися на дві групи. Одні (Митр. Макарій Булгаков, І. Власовський, Митр. Іларіон Огієнко, Ю. Федорів, С. Беляєв, архім. Макарій Веретеніков, І. Чічуров та ін.) вважають його достовірним і вважають безпосередньо причетним до заснування Київської Церкви. Інші (Митр. Платон Лєвшин, М. Карамзін, свт. Філарет Гумілевський, Є. Голубінський, прот. С. Петров, А. Карташов та ін.) спираючись на деякі неузгодженості в тексті літопису заперечують можливість перебування святого Андрія на території України.

Згідно з літописом, після Києва Андрій пішов до Новгорода, звідки він попрямував до Риму. Критики літописного свідчення говорять про абсолютну незручність для Апостола подібного шляху, як таких, що без всякої потреби надзвичайно збільшує шлях Апостола. Однак дослідники ХХ століття віднайшли свідчення про т.зв. «Бурштиновий шлях», який починався від Вісли і пролягав до римської дунайської фортеці Карнунт. «Цей шлях для Апостола Андрія при його мандруванні до Риму був коротшим, аніж через Чорне море та проливи» [2, c. 44]. 

Наступне заперечення проти літописного свідоцтва полягає в тому, що в той час центральна Україна не була заселена, а уздовж Дніпра ніхто не проживав. Так, підкреслюючи цю думку, російський професор Є. Голубінський задається питанням: «Навіщо би пішов у цю невідому пустелю Апостол Андрій?» [7, c. 29]. Однак таке твердження не відповідає дійсності. Вже раніше зазначалося про те, що в I столітті на території України жили скіфи, також у степах України жили сармати [3, c. 27]. А де ж вони могли мешкати, як не уздовж водоймищ, головним з яких в нашій країні є Дніпро? Крім того «є археологічні знахідки, які свідчать про жваву торгівлю греко-римських чорноморських колоній із племенами, що населяли територію майбутньої Русі» [11, c. 4].

Останнє заперечення можливості перебування Апостола на території України полягає в словах про те, що св. Андрій поставив хрест на київських горах. Саме відсутність інших історичних свідчень про традицію ставити хрести в I столітті і є самим слабким (і єдиним слабким!) місцем у розповіді про подорож Першозванного Андрія до України. Погоджуючись з тим, що цей факт не міг відбуватися реально, а належить до плоду багатогранної уяви авторів літопису, слід зазначити, що перебування св. Андрія на київських горах цілком достовірне в світлі вищенаведених фактів.

Таким чином, попри всілякі теорії та припущення, ми маємо сміливо стверджувати, що Апостол Андрій Першозванний був на території України (як у Криму, так на київських горах) і саме йому належить честь заснування Православної Церкви в Україні. Ми не можемо назвати його засновником Української Православної Церкви через те, що наша Церква не стала органічним продовженням заснованих ним Церков і лише в 862 р. була заснована Свята Київська Церква; однак його невтомна благовісницька праця послужила ґрунтом для подальшого поширення святої віри по всій Україні. Саме тому наш народ любить і шанує святого Андрія, ім’я якого достойно носять наші храми та вірні. І цю любов дуже вдало висловив Київський Собор 1621 р., який зазначив: « Св. Андрій – перший архієпископ Константинопольський, Патріарх Вселенський і Апостол Український; на київських горах стояли ноги його, і очі його Україні бачили, а уста благословляли, і насіння віри він у нас насадив. Воістину Україні нічим не менша від інших східних народів, бо і в ній проповідував Апостол» [6, c. 19].

  • Wix Facebook page
  • Google+ Social Icon
  • Odnoklassniki Social Icon
  • Vkontakte Social Icon
  • Wix Twitter page
Anchor 2

Використана література

 

  1. Біблія. Пер. І. Огієнко. – К., 2000.

  2. Беляев С. История христианства на Руси до равноапостольного князя Владимира и современная историческая наука // Макарий Булгаков История Русской Церкви. – М., Издательство Спасо-Преображенского Валаамского монастыря, 1994.

  3. Бойко О. Історія України. – К., 2008.

  4. Болотов В., проф. Лекции по истории Древней Церкви. Т. II. – Белорусская Православная Церковь.

  5. Винокур І., Трубчанінов С. Давня і середньовічна історія України. – К., 1996.

  6. Власовський І. Нарис історії Української Православної Церкви. Т. I.

  7. Голубинский Е. История Русской Церкви. Т. 1.

  8. Евсевий Кессарийский. Кротов)

  9. Петровский С. Сказание об апостольской проповеди по северо-восточному Черноморскому побережью // Записки Императорского Одесского общества истории и древностей, 1897. Т. 20. Ч. 1.

  10. Петровский С., прот. Жизнь, труды, мученическая кончина и прославление святого Апостола Андрея Первозванного. – Одесса, 1919 – СПб, 2003.

  11. Петрушко. История Русской Церкви с древнейших времен до установления патриаршества. – Изд. 2-е. – М., Православный Свято-Тихоновский гуманитарный университет, 2007.

  12. Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона. – Мультимедиа-издательство «Адепт», 2002.

лимі. При описі подій першої християнської П’ятидесятниці і закінчуються біблійні свідчення про Андрія.

Anchor 10
bottom of page